Wejdź na stronę główną

Informacje o Chorwacji

Ogólne

Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej.

Czas

W Chorwacji jest ten sam czas jak w Amsterdamie, Paryżu i Rzymie.

Język

Chorwacki, ale w wielu miejscach można się także porozumieć po angielsku i niemiecku.

Formalności na granicy

Wiele formalności i przepisów dotyczących spraw takich jak wymagane dokumenty podróży, dokumenty samochodu, wymagania dotyczące środka transportu i pobytu, ubezpieczenie zdrowotne oraz zabranie zwierząt domowych zależą nie tylko od kraju docelowego, ale także od miejsca rozpoczęcia podróży i obywatelstwa. Długość pobytu także odgrywa rolę.

Przed wyjazdem radzimy dowiedzieć się w upoważnionych urzędach

  • jakie wymagane są dokumenty podróży dla Ciebie i towarzyszy podróży
  • jakie dokumenty potrzebujesz dla swojego samochodu
  • jakie wymaganie musi spełnić Twoja przyczepa
  • jakich towarów nie wolno wwozić i wywozić
  • jak w razie wypadku lub choroby wygląda pomoc medyczna w danym kraju i jak można za nią zapłacić
  • czy możesz ze sobą wziąć zwierzęta domowe. Skontaktuj się zawczasu ze swoim weterynarzem, który poinformuje Cię o odpowiednich szczepieniach i dowodach szczepień oraz obowiązkach po powrocie. Warto także zorientować się, czy w danym kraju obowiązują jakieś warunki dla zwierząt domowych w życiu publicznym. Np. w niektórych krajach psy muszą zawsze być transportowane w kagańcach lub klatkach.

Wiele ogólnych informacji można znaleźć na stronie www.europa.eu, ale upewnij się, że dane informacje dotyczą Twojej specyficznej sytuacji. Na temat aktualnych obowiązków celnych można skontaktować się z przedstawicielstwem kraju docelowego w kraju zamieszkania.

Więcej informacji

Waluta i płatności

Walutą obowiązującą w Chorwacji jest kuna (HRK). Kurs: € 1 = HRK 7,61. Także euro jest akceptowane prawie w całej Chorwacji jako środek płatności.

Bankomaty

W Chorwacji jest wystarczająco dużo bankomatów.

Karta kredytowa

Wszystkie karty kredytowe i czeki podróżne są akceptowane. Pieniądze można wymieniać w bankach i kantorach.

Godziny otwarcia i dni świąteczne

Banki

Banki otwarte są od poniedziałku do piątku do godziny 19: 00; w soboty do 13:00.

Sklepy

Większość sklepów otwarta jest w dni robocze do godziny 20: 00, a w soboty i niedziele do 14:00.

Apteki

Apteki otwarte są z reguły w godzinach 8: 00 – 13: 00 oraz 15: 00 – 19: 00; w soboty do 14:00.

Dni świąteczne
  • Nowy Rok
  • 6 stycznia (Trzech Króli)
  • Wielkanoc
  • 1 maja (Dzień Pracy)
  • 19 czerwca (Boże Ciało)
  • 22 czerwca (Dzień Walki Antyfaszystowskiej)
  • 25 czerwca (Święto Narodowe)
  • 5 sierpnia (Narodowe Święto Dziękczynienia)
  • 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny)
  • 8 października (Dzień Niepodległości)
  • Wszystkich Świętych
  • Boże Narodzenie

Komunikacja

Telefonia (komórkowa)

Sieć komórkowa jest dobra w całej Chorwacji. Obecna jest technologia 3G dla potrzeb mobilnego Internetu. Karty telefoniczne do użytku w budkach telefonicznych dostępne są na pocztach, w kioskach, sklepach telefonicznych i hotelach.

Wi-Fi, Internet

W niektórych miastach obecne są kawiarenki internetowe. Coraz częściej dostępne jest Wi-Fi.

Poczta

Z reguły otwarta w dni robocze do 19:00. W ważnych ośrodkach turystycznych niektóre poczty otwarte są też w soboty i niedziele.

Drogi i ruch drogowy

Sieć drogowa

Nieutwardzone drogi występują tylko na terenach wiejskich. Nie radzimy poruszać się na tych drogach po zmroku. Jeśli posiadasz ubezpieczenie na pomoc drogową, możesz skorzystać z usług chorwackiej pomocy drogowej (HAK): tel. 987.

Przepisy drogowe

Pojazdy na rondzie maja pierwszeństwo. Na górskich drogach, pojazdy jadące w górę mają pierwszeństwo wobec pojazdów jadących w dół.

  Poza terenem zabudowanym Autostrada
Samochód 90 km/h 130 km/h
Z przyczepą 80 km/h 90 km/h
Kamper < 3,5 ton 90 km/h 130 km/h
Kamper > 3,5 ton 90 km/h 90 km/h

Dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 ‰. Jazda na światłach mijania jest obowiązkowa od ostatniej niedzieli w październiku do ostatniej niedzieli w marcu. Z telefonu można korzystać tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego. Autobusów szkolnych, które stoją na przystanku podczas wsiadania i wysiadania pasażerów nie wolno wyprzedzać. Podczas wyprzedzania należy mieć cały czas włączony kierunkowskaz. Wypadki należy zgłosić miejscowej policji. Opony zimowe nie są obowiązkowe.

Nawigacja

Nie wiadomo, czy używanie urządzeń ostrzegających o stałych fotoradarach takich jak systemu nawigacji lub telefonu komórkowego jest dozwolone.

Przyczepa, kamper

Pojazdy z przyczepą (kempingową) muszą być wyposażone w 2 trójkąty ostrzegawcze. Warto zabrać ze sobą paragony drogich aparatów znajdujących się w przyczepie lub kamperze.

Dopuszczalne maksymalne wymiary

Wysokość 4m, szerokość 2,50m i długość samochodu z przyczepą 18,75m.

Paliwo

Benzyna i diesel są dobrze dostępne. LPG jest w miarę dobrze dostępna, głównie w dużych miastach i wzdłuż autostrad.

Stacje benzynowe

Stacje benzynowe z reguły otwarte są w godzinach 7: 00 – 19: 00, w lecie do 22:00. Karty kredytowe są akceptowane tylko na niektórych stacjach.

Opłata za przejazd

Prawie wszystkie autostrady w Chorwacji są płatne. Można płacić euro, kuną lub kartą kredytową. Więcej informacji na ten temat na stronie www.hac.hr.

Za przejazd przez most do Krk, tunel Ucka między Rovinj i Rijeka oraz wiadukt Mirna między Rovinj i Umag należy uiścić osobną opłatę.

Numer alarmowy

112: numer alarmowy w całym kraju (pogotowie, straż pożarna, policja).

Kempingi

W lipcu i sierpniu prawie niemożliwe jest znalezienie wolnego stanowiska na kempingach na Istrii i północnym wybrzeżu Dalmacji. Oferta rekreacyjna jest bardzo bogata w porównaniu ze średnią europejską. Animacja na dużych kempingach jest standardowo obecna. Chorwacja jest także bardzo popularna wśród naturystów. Dzięki autostradzie między Zagrzebiem i Dubrownikiem kempingi w środku i na południu wybrzeża dalmackiego stają się coraz bardziej popularne. Często idyllicznie położone kempingi na wyspach są odpowiednie przede wszystkim dla urlopowiczów z namiotem. Nocowanie wzdłuż drogi i swobodne biwakowanie nie jest dozwolone. Na biwakowanie poza oficjalnymi terenami kempingowymi należy z wyprzedzeniem uzyskać zezwolenie w miejscowym urzędzie lub na miejscowym posterunku policji.

Sprawy praktyczne
  • Zawsze należy wziąć ze sobą adapter gniazdkowy.
  • W Chorwacji używaj lepiej wody (mineralnej) z butelek niż z kranu.